sky-78113_1280

Wznoszenie i wykańczanie budowli

Zagadka – co jest charakterystycznym, nieodłącznym elementem współczesnego świata? Nigdy nie zgadniecie. Otóż są to budynki. W końcu to w nich toczy się życie. To znaczy ściślej mówiąc nie tylko w nich, ale stanowią one znaczący, nieodzowny element współczesnego świata. To w nich mieszczą się centra handlowe, banki, apteki, wszelkiego rodzaju punkty usługowe oraz wiele innych istotnych obiektów usługowo-handlowo-rozrywkowych. Mieszczą się w nich również szkoły, szpitale, a przede wszystkim nasze domy. Aby jednak one powstały musi zostać wykonana odpowiednia praca. A w tym celu potrzebni nam będą odpowiedni fachowcy.

Ludźmi odpowiedzialnymi za wznoszenie różnego rodzaju budowli są robotnicy budowlani, a także inżynierowie i architekci. Słowem – cały zespół ludzi, których możemy podzielić na wiele profesji. A jedną z nich jest murarz. Fachowcy z tej branży pełnią na budowie różne funkcje. Właściwe jest stwierdzenie, że od wzniesienia aż po wykończenie budowli.

W zależności od wykonywanych obowiązków możemy wyróżnić różne rodzaje murarzy. Jest takie popularne określenie: murarz – tynkarz – akrobata. Oznacza to kogoś, kto jest wszechstronny i może robić wiele rzeczy na budowie. Ale murarz może między innymi kłaść tynk, to już dotyczy budynku, który jest niemalże wykończony. Przy takim budynku konieczne będzie wykonanie jeszcze innych prac, ale to już mniej istotne.

Murarz to osoba bardzo ważna w procesie wznoszenie dowolnego budynku. Co ciekawsze posada ta znana jest jeszcze od średniowiecza, a jakby się tak zastanowić to w różnych formach w jeszcze wcześniejszych okresach. W końcu ludzkość dosyć dawno nauczyła się wznosić budowle. I choć budowle murowane pojawiły się znacznie później niż drewniane, to jednak murarz jest dosyć starym zawodem. Ale co robi murarz? Począwszy od ułożenia cegieł – na pewno nie raz widzieliście, poprzez położenie między nimi substancji łączącej, poprzez dodanie różnych elementów, filarów, stropów itd. aż po prace wykończeniowe. Na pewno nie raz widzieliście układanie cegieł obok siebie i wypełnianie ich za pomocą betonu. Albo innej substancji łącznej. To pozwala nam na wznoszenie ścian oraz tworzenie innych struktur. Co więcej czasem musimy położyć również fundamenty. A jakby tego było mało to będziemy musieli również ułożyć łuki, kanały, filary, stropy oraz inne elementy. Jak więc widać murarze mają sporo pracy do wykonania.

Możemy ich zobaczyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, nad którym pracują. Całe zespoły specjalistów z tej dziedziny obrabia określony budynek. Po to, aby po skończeniu można się było do niego wprowadzić. Aby móc skutecznie wykonywać swoją pracę mają oni do dyspozycji szereg narzędzi i substancji pozwalających efektywnie wykonywać ichnie czynności. Zaprawa murarska to podstawowy element umożliwiający sprawne wykonywanie pracy. Poza tym nie bez znaczenia będą takie elementy, jak pion czy poziomica – to one pozwalają określić czy prace zmierzają prosto do celu, węgielnica oraz wiele innych narzędzi. O tyle dobrze, że we współczesnych czasach tych narzędzi jest bardzo dużo. A to tylko upraszcza pracę.

Pewną ciekawostką może być fakt, że w średniowieczu zawód ten uchodził za zawód wolny. Dopiero z czasem nabrał cech formalnego zawodu i rzemiosła. Dzisiaj jest wiele szkół kształcących murarzy. Dobra wiadomość dla osób, których interesuje ten fach – nauki tego zawodu mogą podjąć się zaraz po ukończeniu gimnazjum. Jest wiele szkół zawodowych kształcących specjalistów z tej dziedziny. Ale nie tylko ci, którzy z różnych powodów chcą szybko zdobyć zawód mają szansę na zostanie murarzami. Techników kształcących murarzy również nie brakuje. Co więcej w skali kraju jest ich całkiem sporo. A więc na wybór szkoły w średniej wielkości miejscowości nie powinniśmy narzekać. To pozostaje nam już tylko skończyć szkołę i zacząć stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie. A w trakcie nauki może jeszcze się czegoś o sobie dowiemy i opracujemy dalszą ścieżkę kariery zawodowej. Kto wie – im głębiej w las tym więcej drzew.

Dodaj komentarz