old-wall-1835981_1280

Solidny materiał budowlany

Na pewno nie raz przechodząc obok budowy widzieliście mniej więcej jak ona przebiegała. To znaczy jak kładzione cegły, na nich warstwę betonu, a na nie kolejne warstwy cegieł. Tak to mniej więcej przebiegało. Trzeba pamiętać tutaj o tym, że niezależnie od tego co będziemy budować ważnym elementem jest beton.

Beton to kompozyt znany już w czasach antycznych. Wykorzystywali go między innymi starożytni Rzymianie. W tym wielkim imperium było wiele betonowych konstrukcji, których pozostałości możemy znaleźć nawet dzisiaj. I często są to zdumiewające, monumentalne konstrukcje, które zachwycają swoim pięknem. I wyrafinowaną architekturą. Ale nie Rzymianie pierwsi stosowali beton. Pojawił się on już w Asyrii, a być może nawet wcześniej. Trzeba pamiętać o tym, że beton w tamtych czasach to nie ten sam materiał budowlany co dzisiaj. Składa się na to wiele czynników. Jednym z nich jest fakt, że w średniowieczu zaniechano tego materiału z różnych względów. Dopiero w wieku XIX powrócono do niego.

Ale jak mamy uzyskać beton? W tym celu mieszamy kruszywa, wodę, spoiwo w postaci cementu, a niekiedy inne materiały będące dodatkami.

Beton to solidny, wytrzymały i wodoszczelny materiał budowlany. Jest to zrozumiałe – w końcu to z niego wykonujemy trwałe konstrukcje, które muszą się oprzeć szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych. Oraz innych. Mieszkanie powinno być solidne – tego nie trzeba wyjaśniać. Podobne jak inne konstrukcje wznoszone z tego betonu.

Główna funkcja betonu to wznoszenie trwałych i solidnych konstrukcji. Ale mało kto wie, że niektóre rodzaje tego kompozytu mogą mieć również znaczenie dekoracyjne. Tutaj chodzi o tzw. beton architektoniczny. Z tego szarawego materiału wykonane są stoły, krzesła, czasem miski oraz wiele innych ozdób. A to po to, aby upiększać nam mieszkanie. A jeżeli do tego dodamy jeszcze inne elementy dekoracyjne to możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt. A co więcej z tego materiału są niekiedy wznoszone całe budowle. Ale jest to rozwiązanie drogie i dzieje się tak dosyć rzadko. Z przyczyn głównie ekonomicznych.

Od budynków wykonanych z betonu oczekuje się solidności i zapewniania nam ochrony. Ale nie każdy wie, że są rodzaje betonu odporne nawet na ogień! Tak, niekiedy ten kompozyt, a co za tym idzie elementy wykonane z niego mogą wytrzymać temperaturę około 1100 stopni Celsjusza. A więc niegroźne nam wiatry, pożary oraz powodzie.

W betonowych konstrukcjach będziemy mogli czuć się pewnie i bezpiecznie. Są odporne na wiatry, ulewy, drobne urazy mechaniczne, skrajne temperatury i tym podobne. I co więcej będziemy mogli w nich przebywać przez lata. Pozostaje tego wszystkim życzyć.

Dodaj komentarz