stairs-1934201_1280

Solidny materiał budowlany

Wszystko powinno być budowane na solidnych fundamentach. Oraz z odpowiednich materiałów. Nie inaczej jest w przypadku budynków, które regularnie mijamy na ulicach naszych miast. Chcemy, aby one chroniły nas przez zgubnym wpływem czynników atmosferycznych, a jednocześnie istniały przez wiele lat. Za podstawowy element budulcowy uważane są cegły. Są też inne materiały wykorzystywane w procesie wznoszenia budowli. A oprócz samych cegieł lub innych materiałów będą nam potrzebne odpowiednie spoiwa mineralne, dostępne w różnych postaciach. Może to być cement, beton, a może to być również wapń.

Wapń to doskonałe spoiwo stosowane w budownictwie. Aby je otrzymać niezbędne jest wypalenie w temperaturze około 1000°C (900 – 1300°C). Możemy też uzyskać to spoiwo na inne sposoby. Niekiedy uzyskujemy je poprzez gaszenie. W takim przypadku zachodzi reakcje pomiędzy tlenkiem wapnia z wodą w wyniku czego powstaje wodorotlenek wapnia. Przy czym samo gaszenie może również przebiegać na różne sposoby. Są jeszcze inne metody uzyskiwania wapnia, ale to teraz nie jest istotne.

Wapń pełni rolę głównie spoiwa budowlanego. Ale może też być wykorzystywane jako główny materiał budulcowy i to na różne sposoby. Szczególnie w wiekach wcześniejszych wznoszono budowle wapienne. A sporo z nich możemy ujrzeć jeszcze dzisiaj. Wiele zamków, wież, klasztorów, świątyń oraz wielu innych budowli wykonanych z wapnia. Stoją i ujmują nas po dziś dzień. Jak więc widać wapń to solidny materiał. W tym miejscu warto wspomnieć o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nie tylko z uwagi na obecność wapiennych skał. Ale również ze względu na wiele konstrukcji je wykorzystujących.

Większości z nas wapń kojarzy się z głównie z zaprawą murarską. A prawda jest taka, że jego zastosowanie wykracza znacznie ponadto. Wapń może być wykorzystana nawet do wzniesienia całego budynku. Wiele jest takich materiałów, pierwiastków mineralnych czy też kompozytów, które mogą być wykorzystane w budownictwie. Ale nie każdy z nich spełnia swoją rolę idealnie. Rzecz w tym, aby wznosić budowle solidne, które będą trwały i trwały. Powyżej opisany świetnie się do tego nadaje.

Dodaj komentarz