roof-plate-264744_1280

Solidne pokrycie dachu

Ten przysłowiowy dach nad głową – znajduje się on w każdym budynku. A ściślej to na każdym budynku, w końcu wewnątrz mamy sufit. Choć pełnią one podobne funkcje to jeden mieści się wewnątrz, a drugi na zewnątrz. Ale dach musimy zbudować z solidnego kawałka materiału, który będzie w stanie nas chronić. Dekarze wykonają dla nas kawał rzetelnej pracy. Dobry materiał to podstawa. A takim znanym i nieodzownym elementem, którym pokryty jest każdy dach są dachówki.

Na dachach naszych domostw, a także innych obiektów budowlanych, możemy dostrzec różnorodne dachówki, przeważnie w kolorze czerwonym. Różnią się one ze względu na kształt, rozmiar, materiał i sposób w jaki zostały wykonane oraz zastosowania. Choć to ostatnie może dziwić bo w końcu dachówki służą kryciu dachu. Tyle, że każda robi to w inny sposób. A przecież mamy różne powierzchnie dachów – co warto wziąć pod uwagę. Większość dachówek występuje w kolorze czerwonym. Ale nie tylko. Są dachówki w kolorze brązowym, szarym, czarno-czerwonym, bardzo ciemnym, a nawet w czarnym. W zależności od tego w jaki sposób były produkowane i jakich materiałów użyto w ich produkcji.

Dachówki powinny być solidnie, a jednocześnie lekkie, być wodoszczelne i generalnie odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Lekkie – ponieważ przyjdzie nam je układać na dachu, a poza tym nie powinny one znacznie obciążać struktury samego dachu. Lekkie i wytrzymałe – oto jakie powinny być idealne dachówki. Powinny być solidne ponieważ nie może być takiej sytuacji, w której byle podmuch wiatru zmiecie dachówkę. One powinny nas chronić, a także całą strukturę dachu. W tym celu zostały one utworzone. Ponadto powinny one chronić przed np. mrozem. Niektóre rodzaje dachówek, jak na przykład ceramiczne, charakteryzują się bardzo dużą odpornością na mróz i wszelkie niskie warunki atmosferyczne. A zatem zimą będziemy bezpieczni. Wodoszczelność to również istotny czynnik – ze zrozumiałych powodów. W przypadku opadów deszczu nie musimy się bać, że zamokniemy. Poza tym również struktura dachu będzie nienaruszona. Co ciekawsze dzięki dachówkom nasz dach, a tym samym my sami możemy być chronieni przeciwko promieniowaniu ultrafioletowemu. A to duża zaleta.

Trzeba pamiętać o tym, że ciężar dachówek ma wpływ na strukturę dachu. W przypadku sporego ciężaru może się okazać, że trzeba będzie nieco przeprojektować sam dach. Czasem wystarczy zmiana samego pokrycia, ale to już zależy od samego dachu. Jak został on skonstruowany, przy użyciu jakich materiałów i kiedy. Cały dom może być wiekowy i pamiętać kilka pokoleń.

Dach to bardzo ważny element każdego budynku. Niezależnie od tego czy jest to domek mieszkalny, gmach szkoły czy urzędu, dach świątyni lub jeszcze jakiejś innej ważnej konstrukcji. Niezależnie od tego ważne jest jego odpowiednie okrycie. A położenie na nim dachówek dodatkowo wzmacnia jego walory. Ktoś powie – każdy dach jest inny. Tak. I dlatego są różne rodzaje dachówek. Jedne będą lepiej ukrywać dachy płaskie, a inne dachy ukośne. Są jeszcze inne mające swoją unikalną specyfikę. Ale najważniejsze jest to, że dla każdego znajdzie się stosowna dachówka.

Dodaj komentarz