worker-1953367_1280

Najpierw pomiar później praca

Podstawą wszelkiego rodzaju prac jest ich odpowiednie przygotowanie. To przygotowanie obejmuje zarówno przygotowanie przed, przygotowanie w trakcie, jak również wszelkiego rodzaju prace końcowe. Ale wróćmy do początku. Jeżeli chcemy zbudować dom albo wznieść jakąkolwiek konstrukcję to potrzebne jest w tym celu dokonanie wcześniejszych pomiarów. W tym celu musimy wybrać jakiś kawałek ziemi, ten na którym będziemy wznosić dom i tam dokonać niezbędnych obliczeń. W jakim miejscu chcemy wznieść nasz budynek, czy obszar się do tego nadaje i wreszcie jakich wymiarów będzie sama konstrukcja. Tutaj z pomocą nam przyjdzie geodeta.

Geodeta to bardzo odpowiedzialna osoba, do której należą wszelkie pomiary przestrzenne. Jest on bardzo pomocny w budownictwie, ale nie tylko wtedy. Do geodety udajemy się również w trakcie przysłowiowego sporu o miedzę. To znaczy jeżeli sąsiad uważa, że należy się jemu taki kawałek ziemi, a my jesteśmy innego zdania. W tym momencie to geodeta z pomocą swoich przyrządów, a także dokumentów oceni po czyjej stronie jest racja. Będzie on nam potrzebny w trakcie różnego rodzaju postępować procesowych. Geodeta to również nieoceniona pomoc przy projektowaniu dróg, zarządzaniu nieruchomościami – również przy ich wycenie, monitorowaniu środowiska, planowaniu przestrzennemu i tego typu pracach. Jak więc widać jest to bardzo potrzebne i odpowiedzialne zajęcie.

Jeżeli ktoś chce pracować jako geodeta to powinien ukończyć technikum geodezyjne albo odpowiednie studia. Chodzi tutaj o kierunek geodezja i kartografia, po których można otrzymać tytuł inżyniera albo magistra. Po takim kierunku można pracować jako asystent geodety oraz geodeta właściwy. Aby zostać geodetą uprawnionym czyli tam właściwym należy zdobyć odpowiednie uprawnienia zawodowe. A żeby tylko przystąpić do takiego egzaminu trzeba spełniać niemałe wymagania. Przede wszystkim musimy mieć wykształcenie średnie lub wyższe kierunkowe. Ponadto musimy odbyć staż w zawodzie. Ile on trwa? Zwykle są to trzy lata doświadczenia zawodowego, a w przypadku ukończenia szkoły średniej jest to sześć lat praktyki. Jak więc widać nie tak łatwo dostać się na te stanowisko. Związane jest to z odpowiedzialnością. Warto wyrobić sobie uprawnienia – nasze szanse na zatrudnienie, a także zarobki mogą się drastycznie zwiększyć.

Od osoby chcącej zajmować takie stanowisko oczekuje się znajomości programu AutoCAD, nie wspominając o innych programach graficznych, oczywiście znajomości prawa geodezyjnego i kartograficznego, aktów wykonawczych oraz znajomości urządzeń geodezyjnych. A tych jest całkiem sporo. Szczególnie w dzisiejszych czasach wraz z rozwojem techniki pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań znacznie ułatwiających geodecie pracę. Na rynku dostępne są różnorodne dalmierze laserowe wysokiej jakości umożliwiające pomiar z bardzo dużą dokładnością. A to w sposób znaczący zwiększa efektywność wykonywanej pracy. Nie wspominając o tym, że różnego rodzaju urządzenia mogą być sprzężone z komputerem. A to za pomocą choćby łącza USB. Dzięki czemu możemy szybko uzyskać wydruk danych albo przetworzyć je w odpowiednim programie.

Istnieje nawet Międzynarodowa Federacja Geodetów. Powstała ona w roku 1879, a zarejestrowana została w roku 1999. Skupia ona profesjonalistów z wielu – około dziewięćdziesięciu państw. Osoby trudniące się tym zawodem mogą również wyjechać za granicę i zarobić całkiem przyzwoite pieniądze.

Jest to z pewnością interesująca posada. Jak widać na powyższych przykładach nie jest łatwo zostać geodetą. W pierwszej kolejności trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to rzeczywiście zawód dla mnie. Trzeba być świadomym tego, że jeśli chce się zostać geodetą to przed nami lata nauki i obowiązek zdobycia odpowiedniego doświadczenia zawodowego. A potem to już pozostaje nam mierzyć, mierzyć i mierzyć. I oczywiście być na bieżąco z najnowszą techniką, tak aby móc się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. A to po to, aby nasze praca stała się lekka, łatwa i przyjemna. I była źródłem prawdziwej satysfakcji.

Dodaj komentarz