roofing-1808936_1280

Dbanie o okrycie

Ci, którzy mieli sposobność chociaż oglądania procesu powstawanie budowli wiedzą, jaki to jest trudny i skomplikowany proces. I ile pracy on wymaga. Pamiętajmy o tym, że samo wzniesienie domu to jeszcze nie wszystko. W końcu dom wznosimy od fundamentów w górę, czyli aż po dach. A to oznacza, że ktoś musi postawić fundamenty, następnie ktoś musi wznieść część nazwijmy to właściwą, a ktoś musi położyć dach. I jak to się potocznie mówi – ktoś musi skakać po tymże dachu. Najlepiej niech to będzie osoba doświadczona, przeszkolona. Czyli jednym słowem – fachowiec. Na szczęście fachowców w tej dziedzinie nie brakuje. Tym, który wykończy, a jak trzeba to i naprawi dach jest dekarz.

Dekarz to stosunkowo młoda profesja – zawód ten wyodrębni się mniej więcej w drugiej połowie XIX wieku. Do jego obowiązków należało – i dalej należy – pokrycie i generalnie wykończenie dachu. Czyli generalnie montaż, krycie oraz konserwacja dachów. Ale to nie wszystko. Dekarz może również zainstalować nam różne urządzenia na dachach. Urządzenia służące do odprowadzania gromadzącej się na dachu wody oraz inne, potrzebne urządzenia. Pozwala on również zamontować wiele innych ciekawych rozwiązań na dachu.

Dach to wbrew pozorom skomplikowana rzecz. No, może nie tak bardzo skomplikowana, ale z całą pewnością jest to rzecz złożona. Albowiem trzeba tutaj wyróżnić konstrukcję nośną, podkład, a na koniec tę część, która nas interesuje najbardziej, czyli poszycie dachowe. Dekarz jest odpowiedzialny za poszycie. Jest to więc praca odpowiedzialna. Oczywiście ci, którzy zajmują się pozostałymi elementami dachu również mają odpowiedzialną pracę. Jednak skupmy się na poszyciu. A dlaczego na nim? Rolą dachu jest chronienie nas przed zgubnym wpływem czynników atmosferycznych. I to właśnie poszycie jest za to najbardziej odpowiedzialne. To właśnie ono tutaj pełni najważniejszą rolę. Poszycie musi być solidne, abyśmy mieli solidny ten przysłowiowy dach nad głową.

Trzeba pamiętać o tym, że dekarz pracuje nie tylko na dachu. A to dlatego, że część pracy wykonywana jest na ziemi. A dokładniej to w warsztacie. A ten znajduje się w pobliżu miejsca pracy czyli budynku, na którym nasz dekarz zajmuje się dachem. W pracy tej jest się narażonym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Zgrzewanie mas bitumicznych może spowodować wydzielanie się różnych substancji. Oczywiście substancji szkodliwych dla zdrowia. Nie wspominając o tym, że trzeba się nadźwigać i nachodzić. Niewątpliwie kondycja fizyczna do tego zawodu jest potrzebna. Nie wspominając o zdolnościach manualnych oraz wyobraźni przestrzennej. Jako ciekawostkę podajemy fakt, że dekarzem był również Adam Małysz. Paradoksalnie ma on kontakt z przestrzenią na wysokościach, to tak żartem.

Budownictwo to dziedzina trudna, odpowiedzialna, wymagająca, ale potrzebna. A na budowie podczas wznoszenia budynku muszą znajdować się różni fachowcy, dzięki którym będzie ona przebiegała sprawnie, a społeczeństwo będzie posiadało ten przysłowiowy dach nad głową. Każdemu przynajmniej po jednym. Ale o ten dach nad głowa należy dbać. Zarówno na etapie budowy, jak również po jej zakończeniu. A wtedy będziemy mieli do czynienia z dbaniem o już gotowy budynek. Tylko, że i on wymaga doglądania. A to dlatego, że od czasu do czasu on się nam psuje. Wszystko się psuje. A jeżeli chcemy, aby dach stale spełniał swoją rolę – chronił nas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych to koniecznym staje się dokonywanie drobnych napraw. A specjalistą od tego jest dekarz. Oczywiście możemy samemu próbować napraw dachu, ale kwestia jest taka czy znamy się na tym czy też nie. Jeżeli się na tym nie znamy to konieczna może się okazać pomoc specjalisty z tej dziedziny. Dlatego dobrze, że tacy ludzie istnieją.

Dodaj komentarz