scaffolding-179206_1280

Czasem trzeba coś ocieplić

Zimno. W każdym razie nie tak ciepło, jak powinno być. A jak powinno być? A tak, aby można było spokojnie siedzieć w pomieszczeniu, bez wynalazków typu bielizna termiczna (swoja droga polecamy!). No dobrze, a co jeśli jest za zimno, a my mamy kaloryfery odkręcone na maksa? Albo są inne problemy? Co jeżeli mimo naszych standardowych zabiegów wciąż jest za zimno? Wtedy trzeba po odpowiednim pomyślunku wziąć się bardziej metodycznie za ocieplanie pomieszczenia. A być może nawet całego mieszkania.

Ocieplenie to czynność dość skomplikowana, a co się z tym wiąże wymaga ona od nas podjęcia pewnych zabiegów. Oczywiście warto mieć tutaj znajomych specjalistów, którzy znają się tutaj na rzeczy. Ale przejdźmy do tychże rzeczy. A zatem warto najpierw pomyśleć o ocenie stanu podłoża. Jeżeli chcemy sprawnie przeprowadzić ocieplanie to bez tego się tutaj nie obejdzie. Szczególnie ma to znaczenie wtedy, kiedy chodzi o ocieplanie starego budynku. A to dlaczego? Ano dlatego, że powierzchnie mogą być już bardzo zużyte. A powierzchnia w tym procesie posiada niebagatelne znaczenie. Szczególnie chodzi tutaj o nasz tynk – należy sprawdzić jego nośność. Zacząć możemy od opukiwania warstwy – rzecz dosyć prosta. Istotne jest tutaj jaki odgłos. Jeżeli to będzie pusty i głuchy odgłos będzie to znak, że tynk nie trzyma się ściany tak, jak powinien. W takim momencie tynk należy skuć. Albo podjąć inne zabiegi mające na celu jego wzmocnienie.

Dobra, no to oceniliśmy już stan podłoża. Ale zanim przyjdzie nam przeprowadzić zabiegi mające na celu ocieplanie mieszkania to musimy wykonać jeszcze inne rzeczy. Kiedy znamy już stan podłoża i wiemy czy się nadaje, to pozostaje nam je odpowiednio przygotować. A zatem najpierw musimy nasze ściany osuszyć. Chyba, że nie są wilgotne – w takim momencie możemy przejść dalej. Sytuacja się komplikuje jeżeli mamy nieszczelną izolację fundamentów, jakąkolwiek inną albo najzwyczajniej w świecie rura nam przecieka. Wtedy jest nieciekawie i zwykłe suszenie nic nam nie da. Będziemy musieli zastosować bardziej ambitne zabiegi. Ale kiedy już osuszyliśmy powierzchnię to pozostanie nam ją oczyścić. W tym celu przydadzą nam się szczotka, ciepła woda pod ciśnieniem i detergenty oraz inne temu podobne elementy.

Aby ocieplanie miało sens pozostanie nam jeszcze wyrównać i zagruntować powierzchnię. Tutaj z pomocą nam przyjdzie cementowa zaprawa wyrównawcza. Następnie będzie można stosować płyty zwiększające termoizolację o różnej grubości. Warto jeszcze przejechać ścianę preparatem gruntującym. On z kolei pozwoli wyrównać i zmniejszyć chłonność podłoża.

To pozostaje nam już tylko brać się za ocieplanie. W tym celu będziemy musieli zamontować płyty styropianowe albo jakieś inne materiały umożliwiające zastosowanie nam sprawnej termoizolacji. Tak, że zimno nie będzie nam już doskwierać. Niestety, słaba izolacja termiczna wynikająca z nadwątlenia ścian i generalnie struktury budynku może się przyczyniać do tego, że w pomieszczeniach będzie nam zimno. Ale na szczęście są na to sposoby. A płyty styropianowe to jeden ze sposobów na to. A zatem przygotujmy odpowiednio nasze podłoże, przeprowadźmy odpowiednie zabiegi, a następnie weźmy się do pracy. A nasze pomieszczenia będą ciepłe jak nigdy.

Dodaj komentarz