gallery-1803525_1280

Czas na odrodzenie

Gatunek ludzki ma to do siebie, że nieprzerwanie się rozwija. Choć oczywiście niektórzy powiedzą, że to nie prawda albo przynajmniej nie do końca prawda, a historia człowieka obfituje w wiele elementów, które zadają kłam temu twierdzeniu. Ale jednak nawet te trudne elementy, te wojenny wpływały na kształtowanie się jakiegoś ładu. A z niego wyłaniało się coś, co po okresie zawieruchy, po okresie przemian umożliwiało dalszy rozwój. Był okres zastoju, zawieruchy czy nawet wojny, a potem następował renesans.

Renesans to taki okres w dziejach, w historii rozwoju ludzkości. Jak sama nazwa wskazuje jest to okres odrodzenia. Termin ten odnosi się przede wszystkim do odrodzenia w nauce u sztuce. Renesans to okres w trakcie którego aktywni byli i tworzyli Leonardo da Vinci, Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, Marcin Luter głosił swoje niebywałe tezy itd. W tamtym okresie pojawiało się wielu wybitnych myślicieli, działaczy oraz odkrywców. Renesans trwał od końca średniowiecza aż do czasów barokowych. Zahaczał on również o architekturę [zobacz źródło].

A jeśli mówimy o architekturze – dobrym przykładem czym był renesans w architekturze jest rotunda kościoła S. Maria dell Grazie w Mediolanie. Prócz tego urzeknie nas zachodnie skrzydło Luwru, ratusz w Lejdzie czy też Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Z racji położenia – zachodnia Polska zaleca się zwiedzenie tego pałacu każdemu kogo interesuje czym był renesans. Choć jest to raczej dosyć powierzchowne potraktowanie tematu.

Można by długo pisać o tym czym charakteryzowało się budownictwie w okresie renesansu, ale też możemy je obejrzeć w naszych miastach. A jest tego naprawdę sporo. Jeden przykład mamy w Szczecinie. Dodać należy, że renesans to doprawdy zdumiewający okres w dziejach człowieka. A budynku i architektura są jakby tego zilustrowaniem. W końcu budynki to nie tylko puste obiekty. Jeżeli poszperamy w historii to zauważymy, że każdy z nich coś tam skrywa.

Dodaj komentarz