york-minster-1241026_1280

Cuda bardziej gotyckie

Przed połową XII wieku we Francji, ale również w wielu innych państwach Europy narodził się pewien niesamowity styl. Nazywano go gotyk. Dla tego okresu charakterystycznych jest wiele dawnych budowli w tym sakralnych. W pewnym sensie przykład tego czym jest gotyk możemy dostrzec w niektórych grach komputerowych. Weźmy na przykład grę Quake I – tam mamy gotyckie korytarze i pomieszczenia. A w nich toczy się akcja gry – korzystając z współczesnej broni zabijamy stwory z piekła rodem. Ale wróćmy jednak do świata rzeczywistego, choć przeszłego. W zasadzie to trudno tutaj określić czas ponieważ gotyckie budowle stoją po dziś dzień. Przetrwały one niejedną dziejową zawieruchę.

Gotyk to okres pojawiania się kultury dworskiej, mieszczańskiej oraz rycerskiej. Okres gotyku możemy podzielić zasadniczo na wczesny, dojrzały oraz późny. Co ciekawsze ten bogaty w architektoniczne, a więc i kulturalne cuda okres zawdzięcza swoją nazwę cywilizacji raczej mało kulturalnej. Chodzi tutaj o gotów. Były to ludy germańskie słynące raczej z grabieży i najazdów aniżeli z wznoszenia zdumiewających i trwałych budowli. Jak wiemy z historii ów Goci często wyprawiali się na obszar Cesarstwa Rzymskiego chylącego się ku upadkowi. Zresztą to Goci walnie się do tego przyczynili. Były też inne przyczyny, ale to teraz nie jest istotne. W każdym razie to od tych ludów wzięła się nazwa okresu.

Gotyk to niezwykły okres, w których powstawało wiele ciekawych budowli. Przykładem może być tutaj Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie. Ale to tylko jeden z wielu przykładów. Innym jest Kościół i Klasztor pasjonistów w Przasnyszu. Do tego należy jeszcze dodać Ołtarz Mariacki Wita Stwosza oraz Fasadę katedry w Reims. W okresie tym rozwijała się również rzeźba. Zresztą wiele dzieł powstało w tym właśnie okresie.

To co najbardziej charakteryzuje architekturę tego niezwykłego okresu do jakiego zalicza się gotyk to z pewnością katedry. Choć warto pamiętać o tym, że gotyk to również okres rozwoju architektury świeckiej. W każdym razie to w tym okresie w dziejach europejskich twórcy tworzyli dla Boga. Jak to się popularnie mówi. A dokładniej oznacza to, że boskość miała się przejawiać w architekturze. Miała się również przejawiać w innych dziedzinach życia, ale ograniczmy się tutaj do architektury. Kościoły to zdumiewające bryły o ogromnych rozmiarach. W ów bryłach dominowały kierunki pionowe. Były one powtarzalne, a niekiedy rozczłonkowane. Sąsiadowały ze sobą niezwykłe formy i kształty. Co było charakterystyczne to ogromne witraże przez które światło przenikało do wnętrza. Delikatne dekoracje tworzyły budowle lekkie oraz ekspresyjne. Było jeszcze wiele innych elementów, które tworzyło ten charakterystyczny okres nadając mu niebywałe piękno.

Nie tylko budownictwo sakralne zdumiewało w okresie gotyku. Zdumiewało również budownictwo świeckie. Przykładem może tutaj być Brama Holsztyńska, którą będziemy mogli podziwiać w Lubece. A ponieważ w tym właśnie okresie doskonaliły się machiny oblężnicze i artyleria musiano również udoskonalać mury obronne. Na ich szczycie znajduje się krenelaż. Nad fosami umieszczone mosty zwodzone stanowiące dodatkową osłonę bram. Na przedpolach znajdują się barbakany połączone z bramami. W dolnych częściach murów pojawiają się otwory strzeleckie. Dochodzi do tego jeszcze wiele innych elementów. A tymczasem w samych miastach pojawiają się ratusze.

Okres architektoniczny jest odbiciem niejako tego co działo się w danym okresie dziejowym. Przecież nie inaczej jest w okresie gotyku. Religia od zarania dziejów stanowiła ważny element w rozwoju ludzkości. A co za tym idzie pojawiały się różne budowle mające na celu pokazanie kultu bogom. Oddanie im czci, a niekiedy ich przebłaganie. Zresztą jeżeli kogoś interesują dawne obiekty sakralne to z pewnością będzie on miał co podziwiać albowiem na przestrzeni dziejów wzniesiono sporo tego rodzaju budowli. Zdobią one określone miejscowości, a jednocześnie ukazują one ciekawy fragment historii. Zamki, zrujnowane budowle oraz elementy obronne mogą świadczyć o tym, że w danym miejscu odbyła się bitwa. I to niekiedy bardzo ważna bitwa. Taka, która wpłynęła na dalszy bieg dziejów. Rzymskie Koloseum, choć zalicza się do innego okresu, pokazuje jak ludzkość spędzała chwile wolne. I tego typu przykładów możemy znaleźć naprawdę sporo. A podróż w przeszłość może być fascynującym wydarzeniem.

Dodaj komentarz