india-313_1280

Coś z dawnych czasów

Kiedy udamy się na wycieczkę do Grecji, Egiptu albo Rzymu to naszym oczom ukaże się wiele ciekawych budowli. Bo oto ujrzymy Koloseum w Rzymie, Akropol w Atenach oraz wiele innych starożytnych obiektów. Budowle, które zachwycają swoim pięknem po dziś dzień. O tym okresie w dziejach, jak również w architekturze mówimy antyk. Jest to okres dawny, w okresie przed średniowieczem. Inne określenie na ten okres to starożytność.

Jeśli kogoś interesuje antyk to warto tutaj wspomnieć trochę więcej o tym okresie w dziejach oraz o tym, co się w tym okresie wykształciło. W Grecji pojawiło się kilka stylów architektonicznych. Wcześniej pojawił się styl dorycki. Natomiast nieco później pojawił się styl Joński. Każdy z nich miał swoje mocne i złe strony, każdy z nich potrafił czymś zachwycić. Oczywiście mógł również czymś zrażać, ale to już jest kwestia indywidualna. Różni ludzie mają różne gusta. Ale to czym charakteryzował się antyk to kolumny. Poniekąd przetrwały one po dziś dzień, ale w innej formie. Oczywiście nie mówimy tutaj o tych zabytkowych kolumnach, z którymi można się spotkać aż dzisiaj. A przypadku stylu jońskiego pion kolumny jest łagodny u podstawy. Głowica zostaje zastąpiona zwiniętymi wolutami, które nazywają się również ślimacznicami. Mogą one swój kształt zawdzięczać tureckim matom. Kolumny często posiadały rozmieszczone wzdłuż długości pionowe wgłębienia. A całość dopełniało wybrzuszenie kolumny w części środkowej [http://oknastam.com.pl/serwis-okien.html].

Antyk to epoka obfitująca w różne ciekawe style architektoniczne. A także budowle, które pozostały do dzisiaj. Co więcej wystarczy udać się na wycieczkę wzdłuż Morza Śródziemnego, aby móc je podziwiać. I się zadumać nad ich pięknem i wyniosłością. Antyk to zdumiewająca epoka, która jest nas w stanie zadziwić bogactwem dawnej architektury. Pod słowem antyk kryje się tyle rzeczy zawartych w dawnych budowlach. Kryje się okres w dziejach, kryją się ważne wydarzenia, bitwy i zwyczaje, kryją się ludzie no i architektura. Dobrym tego przykładem jest Koloseum w Rzymie, w którym widzowie antycznego świata gromadzili się, aby podziwiać, o ile można tak mówić, walki gladiatorów oraz inne doniosłe wydarzenia. Historia i piękno w jednym – oto co charakteryzuje styl antyczny.

Warto wspomnieć trochę o tym, że w okresie antycznym narodziło się wiele nurtów i postaw, które miały swój mniejszy lub większy wpływ na rozwój innych okresów w dziejach człowieka. I w sposób znaczący przyczyniły się do powstawania nowych nurtów oraz dziejów. Budowle to nie tylko puste obiekty. Architektura ilustruje również pewne tendencje i ukazuje pewien kierunek. Ów kierunek jest odzwierciedleniem tego dokąd ludzkość zmierzała. I co wpływało na tenże bieg wydarzeń.

Dodaj komentarz